زغال صنعتی (فشرده) چیست؟

زغال صنعتی (فشرده) یا زغال چینی از پر استفاده ترین زغال های صنعتی است که از خاک اره یا خرده های چوب و دیگر مواد اولیه تولید و ساخته می شود.

روش تولید زغال چینی

برای تولید این نوع زغال، می توان از دو روش استفاده کرد.  روش اول با بکارگیری زغال چوب خرد شده که در ابتدا آن را به صورت گرد یا خاک درآورده و این گرد حاصله را با نوعی چسب  همراه با دیگر مواد افزودنی‌ ترکیب می کنند و بعد این ترکیب را به اشکال مختلف اغلب به صورت چهارگوش قالب گیری می‌نمایند و بعد از این مرحله، در محیط  فشار بالا و گرما قرار می دهند.

روش دیگر این است که در تولید زغال فشرده فقط از الیاف غیر مصنوعی مخصوصا خاک اره استفاده می شود یعنی در ماده ی اولیه خاک اره نباید از چوب غیر طبیعی مثل نئوپان موجود باشد.

در شروع کار، چوبها بوسیله دستگاه آسیاب خرد شده و بعد خشک می شوند. در مرحله ی بعدی این مواد وارد دستگاههای فشار بالا شده و به هم فشرده می شوند.

برای انجام فرآیند کربونیزاسیون، مواد شکل گرفته بصورت چهارگوش را به درون کوره ی (سنتی یا صنعتی) می گذارند و این مواد در آنجا گرما و حرارت دیده و بعد از کوره خارج می شوند و درون یک محیط بسته قرار گرفته و بعد از دو روز زغال به دست می‌آید.

این نوع زغال در کلیه ی کشورهای صنعتی جهان به دلیل آلودگی کمتر، عمر طولانی سوختن، بدون داشتن دود، بو و حفاظت از منابع طبیعی و گرما دهی زیاد به جای دیگر سوخت‌های فسیلی و غیره حتی زغال سنگ قرار می گیرد.

مواد اولیه ی زغال صنعتی

مواد اولیه ی زغال فشرده شامل خاک اره، خاک زغال و پوست گردو می باشد. خوشبختانه این مواد به دلیل وجود منابع طبیعی و جنگلی فراوان در ایران به راحتی و با قیمت مناسب قابل دسترسی می باشد. در مواد اولیه ی تولید زغال فشرده از ضایعات و مواد دورریز خاک اره که در کارخانجات چوب بری و تولید مبلمان و لوازم چوبی خانگی وجود دارند، استفاده می شود.

۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *